Açık yüzme havuzunda klor olduğu için güneşlenmek zararlı mıdır?

Güneş ışınlarının cilde zarar vermesi nedeniyle, özellikle klorlu havuz suyunun güneşlenmeden önce durulanmaması cilde kötü şekilde daha fazla zarar verebilir.


Havuzda yüzdükten sonra mutlaka durulanmalı ve güneş kremi sürerek güneşlenmeye öyle başlamalısınız. Sağlıklı bir şekilde güneşlenmek ve cildinizi, saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumak için bir takım kurallara dikkat etmek zorundasınız.

Sadece cildinizin değil, saçlarınızın da bu durumdan ciddi anlamda zarar görebileceğinizi bilmelisiniz. Sağlıklı saçlara ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için öncelikle saç bakımınızı ve doğru güneş kremi seçiminizi gerçekleştirmelisiniz.

Cildinizin güneş ışınlarından zarar görmemesi için cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile 60 faktör güneş koruması kullanmanız gerekir. Güneş ışınlarının son yıllarda çok daha fazla zarar veriyor olması, cildinizi her zamankinden çok daha fazla korumanızı gerektirir. Cildinizi korumak içinse klorlu su bulunan havuzlardan çıktığınızda hemen temiz su ile duş almanız ve akabinde güneş koruma kreminizi kullanmanız gerekir.

Klor, mikrop öldürücü bir kimyasaldır. Ve her kimyasal gibi cilde zarar verir. Bu nedenle yüzme havuzları direkt güneş ışınlarına maruz kalan cildi çok daha fazla tahriş eder. Güneşin cilt hastalıklarına neden olmasının dışında, cildin erken yaşlanmasına neden olacak düzeyde zarar verici olabileceğini unutmamalısınız. Cildinizi korumak için mutlaka nemlendirmeli, klorlu sudan temizlemeli ve bu şekilde güneşlenmelisiniz.