Yüzmek sakinleştirir mi, sinirlere iyi gelir mi?

Sinir sistemimiz gündelik hayatın stresinin yanı sıra sorunların ve iş stresinin etkisiyle yıpranır. Rahatlamak için farklı çözümlere sahip olmak önemlidir. .


Stresten uzak durmaya çalışmanın çoğumuz için mümkün olmadığını biliyoruz. Peki alternatiflerimiz neler? Sakinleşmek için ne yapabiliriz? Stresten uzak durmayı başaramadığımız durumlarda rahatlamak için spor yapmamız gerekir. Spor, enerjimizi boşaltmak ve aynı zamanda kafa olarak rahatlamak için şarttır.

Yüzmek sinirlere iyi gelir çünkü suyla temas etmek negatif yükümüzden kurtulmamızı sağlar. Yüzerken tüm beden kasları çalıştığı için özellikle de omurilik omurga kasları rahatladığı için son derece rahatlarız. Yüzme ile rahatlamak sadece yaz döneminde yapabileceğimiz birşey değil. Aynı zamanda kaplıcalara giderek, kışın sıcak kapalı yüzme havuzlarını değerlendirerek stresten kurtulabiliriz.

Sinirlerimizin gergin olması sinir sistemimizi yıpratır. Tansiyonumuzu yükseltir ve beyin kaynaklı problemler yaşamamıza neden olur. Bu nedenle stresten arınmak, sinir sistemimizi dönem dönem rahatlatacak hobiler edinmeliyiz. Yüzme, bu hobilerden biri olabilir. Yüzerken rahatladığımızı hissederiz. Yüzmenin diğer spor dallarına nazaran sinir sistemimize daha iyi geldiği bilimsel olarak da ispat edilmiştir. Sinir sistemimizin mevcut sorunlarımızın yükünden, gerginliklerden uzakta rahat kalması yüzme ile mümkündür. Düzenli olarak yüzdüğümüzde hem bedenimiz hem de ruhen sinir sistemimiz rahatlar. Yüzme, herkesin tüm yıl yapması önerilen terapi edici özelliği olan bir spor dalıdır. Bol bol yüzerek sinir sistemimiz üzerindeki yükten kurtulabiliriz.