Yüzme unutulur mu?

Bisiklet sürmeyi nasıl unutmuyorsak yüzmeyi de unutmayız. Bazen uzun dönem yüzmediğimizde acaba unutmuş olabilir miyim diye düşünmemiz normaldir.


Yüzme unutulmaz. Yüzmenin sağladığı faydalar bir yana, ruh sağlığımıza katkıları ve kendimizi yüzerken iyi hissediyor olmamız, yüzmeyi unutmamızı engeller. Tıplı bisiklet sürer gibi kendimizi uçuyormuş gibi hissettiğimiz yüzme de, bir kere öğrenildiğinde unutulmayan şeylerden biridir. Yüzme, boyun uzamasına ve aynı zamanda tüm kasların çalışıp güçlenmesine imkan tanır. En faydalı hobilerden biri olan yüzme, bebeklik dönemlerinden itibaren yapılması önerilen faydalı bir spor olarak dikkat çeker.

Sağlık kazanmak, sağlık sorunlarımızdan kurtulmak için yüzmeliyiz. Herkes her sporu yapamaz ancak yüzme, özellikle omurga ve omurilik problemleri olan kişiler tarafından son derece önemlidir. Omurilik felci olan kişilerin elleri ve kolları hareket edebilir fakat sırt ve bel destek olmadan hareket edemez. Bu nedenle yüzme, omurilik felçlileri için tek alternatif olmasa da alternatif sporlardan biridir. Su içinde hareket etmenin kaslara olan pozitif etkisi, her insan için sağlıklı olmak adına yapılması gereken sporu, yüzmeyi faydalı kılar.

Yüzmeyi asla unutmazsınız. Yüzmeyi unutan biri henüz tespit edilmemiştir. Teknikleriyle birlikte yüzme öğrenmenin en önemli etkisi, daha az yorularak daha uygun hareketlerle yüzmeyi başarmaktır. Yüzme, profesyonel olarak olmasa da tekniğini bilerek yapmanız gereken sporlardan biridir.